26 czerwca 2021 r. została zorganizowana po raz drugi Piesza Pielgrzymka Diabetyków do Sanktuarium Świętej Rodziny w Poświętnem.
Spotkaliśmy się o godzinie 7:00 na początku ulicy Majora Hubala w Drzewicy. Krzyż Pielgrzymkowy wyruszył wcześniej od kościoła św. Łukasza w Drzewicy – towarzyszył nam podczas ostatniej XXX Jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Diabetyków w Częstochowie. Wspólnie śpiewając pieśni doszliśmy do lasu; część grupy udała się do sanktuarium autokarem, aby odprawić drogę krzyżową której stacje znajdują się pod wzgórzem zakonu Filipinów.
Pielgrzymi pieszo przemierzali drogę, która wiodła malowniczymi ścieżkami lasów mazowieckich. Pierwszy etap trasy to 5 km do krzyża na leśnych rozdrożach. Podczas dalszego marszu w kierunku miejscowości Zanart został odprawiony różaniec. Wyłaniający się na końcu drogi widok światła oznaczał połowę trasy. Czekał na nas autokar - mogliśmy się przebrać, ponieważ podczas pierwszego odcinka trasy napotkała nas nieoczekiwanie olbrzymia ulewa. Do naszej grupy dołączyli kolejni pielgrzymi.
Idąc w stronę miejscowości Iły podziwialiśmy pola oraz stare kapliczki. Przeszliśmy pod wiaduktem koło Małoszyc. Skręcając do miejscowości Poręby mogliśmy zobaczyć nieliczne pozostałe drewniane chaty oraz płoty gospodarstw, charakterystyczne niegdyś dla zabudowy tych okolic. Spotkaliśmy ponownie pielgrzymów. Dołączyły do nas Koła Diabetyków z Łowicza, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa oraz pielgrzymka rodzin z parafii św. Brata Alberta z Radomia - z księdzem Karolem Kwiatkowskim. Naszym oczom ukazały się wieże kościoła, był to czas na zaśpiewanie pieśni „Jest zakątek na tej ziemi… „
O godzinie 10:30 – pół godziny przed planowanym czasem doszliśmy do Bramy Sanktuarium w Poświętnym, gdzie przywitał nas tutejszy ksiądz Włodzimierz Mleczko. Przedstawił krótką historię związaną ze Studziańskim obrazem. Od Potopu szwedzkiego obraz najpierw znajdował się w tutejszym dworze. Późną jesienią 1664 r. do remontu piecy w dworze studziańskim poproszony został murarz Wojciech, zdun ze Smardzewic koło Tomaszowa Mazowieckiego. W czasie pracy w nieopalanym dworze ciężko zachorował. W izbie w której na ścianie wisiał ów obraz, przygotowano dla niego posłanie. W czasie bezsennych nocy, modlił się, by nie umrzeć bez spowiedzi św. W nocy z 12 na 13 grudnia podczas modlitwy nagle zobaczył rozjaśniony obraz i usłyszał głos: “Nie bój się nie będzie ci nic, ani temu urzędnikowi, tylko żebyś Mi kaplicę zbudował, bom godna poczciwszego miejsca. Za folwarkiem po prawej stronie idąc do tej wioski, niedługo ta kaplica będzie, bo tam będą i zakonnicy. Więcej informacji na temat sanktuarium można znaleźć na stronie www.sanktuarium.rodzina.net.
Pielgrzymka została poświęcona. Głos zabrał prezes Koła PSD w Drzewicy – Jestem tu często na rowerze i uważam, że takie piękne miejsce trzeba pokazać nie tylko Drzewicy, ale trzeba także pokazać osobom z zewnątrz. Chcemy rozwinąć tę pielgrzymkę tak jak jest rozwinięta pielgrzymka z Drzewicy na Jasną Górę, która idzie już od 30 lat.
Msze św. odprawił Ksiądz Włodzimierz Mleczko w koncelebrze z udziałem księdza Karola Kwiatkowskiego z Radomia.
Na zakończenie prezes Koła Włodzimierz Pomykała wspominał trudny czas jaki towarzyszył nam ze względu na panującą pandemie. Diabetycy przyszli do św. rodziny modlić się o zdrowie, łaskę i błogosławieństwo dla naszych rodzin - jesteśmy tutaj aby modlić się za tych, którzy ze względu na chorobę nie mogą już z nami pielgrzymować. Również wspominamy zmarłych z naszych kół. Podziękował wszystkim obecnym za udział w pielgrzymce do Sanktuarium w Poświętnym. Nie jest to ostatnie spotkanie co roku będziemy udawać się na modlitwę do Poświętnego.
Choć pielgrzymka miała charakter religijny to nie brak w niej było akcentów edukacyjnych. Doktor Ludmiła Popowska wygłosiła prelekcję na temat powikłań cukrzycowych związanych z chorobą COVID-19.
Po modlitwie Anioł Pański i posiłku pielgrzymi autokarami wrócili do swoich domów.
Jesteśmy wdzięczni księdzu Włodzimierzowi Mleczko za serdeczne przyjęcie grupy, odprawienie mszy w intencji chorych na cukrzycę oraz zmarłych z naszych rodzin.
Do zobaczenia w przyszłym roku.