Jest to już nasza czwarta wizyta w Częstochowie, aby modlić się i uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. Zaczęliśmy swój pobyt od Drogi Krzyżowej na Wałach, w czasie której każdy ofiarował swoją intencję.
Podczas Apelu na Jasnej Górze z racji zbliżającego się święta Łukasza Ewangelisty Kapelan Służby Zdrowia Grzegorz Borowik zawierzył opiece Matki Boskiej jej wszystkich pracowników. Polecając lekarzy, pielęgniarki, położne, opiekunów medycznych, ratowników … wspomniał również o chorych i wolontariuszach.
Oddano opiece Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich w wymiarze całego kraju wraz z Częstochowskim oddziałem.
„Każdy człowiek naznaczony cierpieniem uczy nas miłości. Prawdziwa miłość zawsze idzie w parze z odpowiedzialnością za tego kogo się kocha”. Trwanie przy chorych to walka o godność chorego, szacunek, podnoszenie poczucia jego wartości i wewnętrzny pokój w sercu. Wymaga to wszystko od nas odwagi, przełamania uprzedzeń i wyciągnięcia ręki w czułym geście zatroskania – Powiedział Kapelan.
W dzień rocznicy wyboru Kardynała Wojtyły na Stolice Piotrową wpatrujemy się w przykład jego miłości i szacunku do chorych. Święty Jan Paweł II powiedział, że „cierpienie jest w świecie również po to żeby wyzwolić w nas miłość ów hojny i bezinteresowny dar z własnego ja, na rzecz tych którego dotyka cierpienie”.
Często w cierpieniu pojawia się sprzeciw bunt i mnóstwo pytań – najczęściej dlaczego ja. Papież Jan Paweł II wyjaśnia … „Cierpienie nie jest karą za grzechy … można je tylko zrozumieć w świetle miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego co na tym świecie istnieje”.
Wśród pielgrzymów obecni byli Diabetycy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z Drzewicy, pielgrzymi z Wadowic będący każdego szesnastego dnia miesiąca na Jasnej Górze aby dziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II …
Po Apelu udaliśmy się wszyscy w procesji pod Pomnik św. Jana Pawła II zabierając z sobą lampiony – stojąc w kole zmówiliśmy modlitwę i zaśpiewaliśmy Barkę.