Wizyta Diabetyków z Piotrkowa
W środę 23 października 2024 r. Drzewicę odwiedzili Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Miejsko-Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Swój pobyt rozpoczęli od wspólnego obiadu, po którym mieli siłę poznawać atrakcje naszego miasta. Idąc parkiem spotkali się z przewodnikiem dr. Maciejem Hubką – autorem monografii pod tytułem „Drzewica. Szkice z dziejów miasta”. Zatrzymaliśmy się koło nowo wyremontowanego pomnika poświęconego bohaterom walk o wolność i niepodległość, żołnierzom, partyzantom poległym i pomordowanym za ojczyznę oraz ofiarom obozów zagłady. Dalej szliśmy wzdłuż alei parkowej podziwiając piękno drzew z kolorowymi jesiennymi liśćmi. Usiedliśmy chwilę nad fontanną doskonałym miejscem do plenerów fotograficznych. Przeszliśmy na drugi koniec parku, gdzie znajduje się kamienny obelisk upamiętniający wydarzenia listopada 1794 roku – w tym czasie zatrzymał się w Drzewicy generał Jan Henryk Dąbrowski ze swoją dywizją. W okresie napoleońskim Drzewica stała się własnością pochodzącego z Czech, austriackiego oficera Franciszka Ksawerego barona Reisky"ego, który poślubił jedyną właścicielkę dóbr drzewickich – Ludwikę Szaniawską.
Naszym oczom ukazał się Kościół św. Łukasza w Drzewicy ufundowany w 1315 roku przez Drzewickich, erygowany w 1321 r. przez Wojciecha Drzewickiego, wykończony w stylu gotyckim w 1462 roku. Wewnątrz świątyni dr Maciej Hubka opowiedział o cennych zabytkach godnych obejrzenia – między innymi: ołtarzu głównym i dwóch bocznych, barokowej chrzcielnicy z 1624 roku kutej w kamieniu ufundowanej przez Adama Drzewickiego, płycie nagrobnej z 1564 r. i 1604 r., oraz zachowanym barokowym konfesjonale”…
Dowiedzieliśmy się również o zamku w Drzewicy, który został wybudowany w latach 1527-1535 w stylu gotycko-renesansowym przez Macieja Drzewickiego arcybiskupa gnieźnieńskiego. Usytuowany na prawym brzegu rzeki Drzewiczki zamek o wymiarach 37 x 43 m., otoczony był dwiema fosami i wałem ziemnym oraz wysokim parkanem drewnianym. Cała budowla składała się z: dwóch trzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych, czterech pięciokondygnacyjnych wież stylizowanych na obronne, dziedzińca otoczonego murem dwunastometrowej wysokości. Kres świetności zamku nastąpił po wielkim pożarze w 1814 roku, który całkowicie zniszczył drewniany dach i wnętrze zamku. Od tej pory stoi w ruinie, stanowi cenny zabytek architektoniczny i jest atrakcją turystyczną miasta.
Ostatnim punktem odwiedzonym przez naszych przyjaciół z PSD w Piotrkowie był tor kajakowy - to duma Drzewicy i „kuźnia” młodych talentów. Kajakarze górscy rozsławiają Drzewicę na całym świecie. Reprezentowali Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach i Londynie. Zdobywali medale Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy. Największym sukcesem drzewickich zawodników jest srebrny medal olimpijski w kategorii C-2 zdobyty przez Krzysztofa Kołomańskiego i Michała Staniszewskiego podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku.
Dziękujemy za wizytę w Drzewicy zapraszając ponownie latem aby móc poznać kolejne atrakcje – tym razem turystyczne miasta.