W sobotę, 1 grudnia w Szkole Podstawowej w Drzewicy odbyły się miejsko -powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Jak podkreślali ich uczestnicy, za chorymi wyjątkowo ciężki rok. Tym większe słowa uznania należą się społecznikom z drzewickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, dzięki którym cukrzycy mają zapewnioną skuteczną pomoc na co dzień
Skala tegorocznych obchodów wykroczyła daleko poza granice powiatu. Do Drzewicy zjechali przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół PSD z Radomia, Przysuchy, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Zduńskiej Woli, Skierniewic, Rawy Mazowieckiej, Koluszek, Kutna i Warszawy. Zarząd Wojewódzki w Łodzi reprezentowali prezes Konstanty Mądry, wiceprezes Maria Stolarska oraz honorowy prezes Jerzy Głogowski, były wieloletni sekretarz Zarządu Głównego PSD w Bydgoszczy.
Tak liczną obecnością goście dowiedli, że na drzewickiej ziemi czują się jak u siebie w domu, a nasze koło darzą wielką sympatią i estymą. Oprócz przyjezdnych dopisali również miejscowi – członkowie i sympatycy PSD, przedstawiciele samorządu, lokalnych instytucji, organizacji pomocowych oraz firm. W efekcie spotkanie zgromadziło bez mała trzysta osób.
Ciężki 2012 rok
Zgodnie z tradycją, uroczystości zainaugurowała msza w intencji chorych na cukrzycę oraz ich rodzin. Odbywała się przy asyście chóru parafialnego i młodzieżowej orkiestry dętej z Ośrodka Kultury.
Nabożeństwo koncelebrowali proboszcz parafii pw. św. Łukasza, ks. kanonik Adam Płuciennik, który wygłosił okolicznościowe kazanie, były proboszcz ks. prałat Stanisław Madej a także pochodzący z Drzewicy kleryk Waldemar Bujak.
Po ciekawym programie artystycznym w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i przerwie na szwedzki stół rozpoczęły się główne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Ich gospodarz, prezes koła PSD w Drzewicy Włodzimierz Pomykała, podsumował kończący się rok. Podkreślił, że dla diabetyków 2012 był bardzo ciężki.
Już na początku roku w naszym województwie pojawiły się ogromne problemy z leczeniem dzieci chorych na cukrzycę. Trzeba było zawozić małych pacjentów do Łodzi, bo nie miał kto wypisać recepty. Wiele trudności przysporzyło zamieszanie z paskami do glukometrów. Na szczęście koło mogło liczyć na pomoc zaprzyjaźnionej firmy, a po czterech miesiącach wprowadzono paski do wcześniej używanych urządzeń. Kolejny problem to wywożenie insuliny z Polski, by sprzedawać ją drożej za granicą. – I nie wiadomo, co przyniesie 2013 rok, ile będziemy płacić za paski, za insulinę – mówił Włodzimierz Pomykała.
Wyróżnienie za współpracę
Z krytyką krajowego systemu kontrastowała dobra ocena miejscowej służby zdrowia. Prezes podkreślił, że dla cukrzyków z terenu gminy i miasta dużym plusem jest funkcjonowanie trzech przychodni – w Drzewicy, Jelni i Radzicach. Dzięki temu mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. Diabetolog Jerzy Orłowski przyjmuje w Drzewicy trzy razy w tygodniu. Cukrzykom, których liczba niestety stale rośnie, od wielu lat pomagają doktor Maria Teresa Nowakowska, pielęgniarki i laborantki.
Drzewickie koło otrzymuje też wsparcie od samorządów różnego szczebla, przede wszystkim gminnego. W podziękowaniu za te działania zarząd stowarzyszenia wręczył doroczne wyróżnienie – drewnianą ikonę z wizerunkiem Świętej Rodziny – burmistrzowi Drzewicy.
– Praca samorządu to nie tylko inwestycje. To także pomoc osobom, którym przyszło mierzyć się z chorobą – powiedział Janusz Reszelewski, deklarując dalszą współpracę. Diabetykom życzył, by zaakceptowali chorobę jako fragment życia, by praca lekarzy, pracowników służby zdrowia, społeczników i rodzin pomogła zminimalizować uciążliwość cukrzycy.
W stronę Włodzimierza Pomykały skierowano wiele gorących podziękowań za efektywną pracę na rzecz diabetyków. Gratulowano osiągnięć, dzięki którym koło jest zaliczane do czołowych w województwie a nawet kraju. Starosta Jan Wieruszewski zauważył, że ziemia drzewicka ma szczęście do społeczników.
Sam prezes szczególnie wyróżnił panie, które włożyły mnóstwo czasu i wysiłku w przygotowanie poczęstunku dla uczestników uroczystości. Z ochotą zakasały rękawy, bezinteresownie pracując w kuchni przez kilka dni.
Edukacja i rozrywka
Doroczne obchody miały również aspekt edukacyjny, o co postarali się diabetolodzy Henryka Jeżak z Radomia i Jerzy Orłowski. Wygłosili prelekcje, podając chorym szereg wskazówek, które będą pomocne w codziennym zmaganiu się z cukrzycą. Okulistka Ludmiła Popowska nie mogła wziąć udziału w spotkaniu, ale przysłała list odczytany przez Włodzimierza Pomykałę.
Zebrani oklaskiwali występy artystyczne. Obejrzeli koncert jedynego w Polsce chóru cukrzyków, składającego się z członków koła PSD nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. Mieli też okazję podziwiać brawurowy program na ludową nutę w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich “Strzyżowianki”. A już na zakończenie zostali zaproszeni na wspólny obiad.
RELACJĘ PUBLIKUJEMY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI REDAKCJI TYGODNIKA OPOCZYŃŚKIEGO
01.12.2012 r