Liczba chorych na cukrzycę stale rośnie, a opieka diabetologiczna w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Na szczęście są jeszcze ludzie, którym zależy na losie cukrzyków. Do tego grona należą społecznicy z drzewickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, prowadzone przez Włodzimierza Pomykałę koło należy do najlepszych w kraju. Osobom chorym na cukrzycę, nie tylko z gminy Drzewica, zapewnia wsparcie na bardzo szeroką skalę – od pomocy w zdobyciu glukometru czy pompy insulinowej aż po organizowanie wizyt lekarskich czy nawet operacji. Nie zapomina oczywiście o akcjach edukacyjnych.
Jednak aktywność społeczników wykracza daleko poza ramy typowego oddziału PSD. Najlepszym przykładem są letnie wyjazdy w Tatry, w których uczestniczą członkowie młodzieżowej orkiestry dętej, dzieci z biednych rodzi, wyróżniający się uczniowie i studenci.
Działalność koła diabetyków zyskała uznanie w gminie i poza nią, o czym po raz kolejny przekonały miejsko?powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Tegoroczne spotkanie zorganizowano w sobotę, 6 grudnia w gościnnych murach Szkoły Podstawowej w Drzewicy.
Uroczystościom przyświecało hasło “Cukrzyca u dzieci i młodzieży”. – Liczba cukrzyków stale rośnie, a choroba coraz częściej wykrywana jest u dzieci. Również na naszym terenie – powiedział Włodzimierz Pomykała. – Chylę czoła przed wszystkimi rodzicami, którzy wychowują dzieci chore na cukrzycę.
Obchody zgromadziły bardzo liczną grupę gości. Zarząd główny PSD reprezentował nowy sekretarz Maciej Rudziński. Poprzedni – Jerzy Głogowski – zrezygnował z funkcji ze względu na stan zdrowia, jednak o Drzewicy pamiętał i przysłał list odczytany przez prezesa Pomykałę. Nie zabrakło przedstawicieli zaprzyjaźnionych kół PSD, m.in. z Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna, Radomia i Przysuchy, władz samorządowych powiatu i gminy, lokalnych organizacji, instytucji i sponsorów.
Wszyscy podkreślali ogrom zasług zarządu koła a jednocześnie przyznawali, że w obecnych czasach bezinteresowna pomoc społeczników jest na wagę złota. Okazuje się bowiem, że pod względem opieki diabetologicznej Polska wlecze się w ogonie Europy – na trzydzieści państw zajmuje dopiero dwudzieste piąte miejsce. Dobrze więc, że nad Drzewiczką działa tak prężna organizacja.
– Diabetycy z Drzewicy trzymają się razem. Służymy sobie i innym – dodał prezes. – Nadal będziemy opiekować się naszymi chorymi, organizować wyjazdy szkoleniowe i wakacje w górach. Włodzimierz Pomykała odebrał okolicznościowy dyplom od przyjaciół z Radomia, sam zaś podziękował wszystkim, którzy wspierają funkcjonowanie koła.
Szczególnie miło uhonorowana została doktor Maria Teresa Nowakowska wraz z mężem Witoldem. W dowód wdzięczności od zarządu koła i pacjentów państwo Nowakowscy otrzymali drzeworyt z wizerunkiem Chrystusa. Autorem portretu w drewnie jest Marian Kot.
Zgodnie z tradycją, obchody miały bogatą część religijną. Uroczystości zainaugurowała msza w intencji chorych na cukrzycę i ich rodzin. Nabożeństwo odprawił duchowy opiekun drzewickich diabetyków, ks. Stanisław Madej, a homilię wygłosił proboszcz parafii w Drzewicy, ks. Adam Płuciennik. Co warte podkreślenia, uczestnicy święta minutą ciszy uczcili pamięć ks. Bogumiła Polinceusza. Wspomnienie o zmarłym w lipcu kapłanie przedstawiła wiceprezes koła Elżbieta Kowalska.
Nie pominięto aspektu edukacyjnego. Ciekawe prelekcje wygłosili lekarze współpracujący ze stowarzyszeniem – okulistka Ludmiła Popowska oraz diabetolodzy Henryka Jeżak i Jerzy Orłowski. Dodajmy, że doktor Orłowski od dwóch miesięcy przyjmuje w Przychodni Rejonowej w Drzewicy. Pacjenci, nie tylko cukrzycy, mogą się do niego zgłaszać w czwartki i piątki od godz. 8.00 do 13.00.
Jest jeszcze jedna rzecz, która wyróżnia drzewickie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. To znakomita kuchnia – zdrowa, smaczna i różnorodna. Paniom, które przygotowały szwedzki stół a później obiad, również należą się wielkie brawa.
RELACJĘ PUBLIKUJEMY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI REDAKCJI TYGODNIKA OPOCZYŃŚKIEGO
06.12.2008 r