Drzewica znowu przechodzi do historii. Podczas miejsko – powiatowych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przeprowadzono pierwsze w Polsce badania okulistyczne, polegające na wykonaniu zdjęć dna oka przy użyciu supernowoczesnej kamery. Ich głównym celem jest wykrycie zmian cukrzycowych. Ta metoda była dotychczas rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej
Diabetykom orkan Ksawery nie straszny. Mimo huraganowego wiatru na miejsko -powiatowych obchodach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą stawiło się kilkaset osób. Uroczystości zorganizowane przez drzewickie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków miały miejsce w sobotę, 7 grudnia w gościnnych progach szkoły podstawowej.
Jak co roku, zasięg spotkania wykraczał daleko poza granice gminy i powiatu. Do Drzewicy przyjechały delegacje zaprzyjaźnionych kół PSD z Łodzi, Koluszek, Skierniewic, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Rawy Mazowieckiej, Radomia i Przysuchy. Zarząd Główny PSD w Bydgoszczy reprezentował jego członek Alfred Wiśniewski z Radomia, natomiast Zarząd Wojewódzki w Łodzi prezes Maria Stolarska.
Po raz pierwszy w Polsce
Tegoroczne obchody miały wyjątkowego gościa. Był nim światowej sławy okulista, prof. dr hab. Zbigniew Zagórski – wieloletni kierownik Katedry Okulistyki im. prof. Tadeusza Krwawicza Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stypendysta rządu belgijskiego w Gandawie i Fundacji Humboldta w Erlangen, autor ok. 180 publikacji oraz redaktor 5 książek okulistycznych, wykonawca pokazowych i charytatywnych operacji m.in. w Chinach i Indiach.
Obecność profesora wiązała się z bezprecedensową akcją, zorganizowaną w ramach współpracy koła PSD z opoczyńskim “Lumedem”. Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono innowacyjne badania okulistyczne, które polegają na wykonaniu zdjęć dna oka przy pomocy supernowoczesnej kamery, tzw. funduscamery. Specjalistyczny sprzęt i fachowców użyczyła firma MDT z Krakowa.
Całkowicie bezpłatne badania były prowadzone pod nadzorem prof. Zagórskiego i doktor Ludmiły Popowskiej. Trwały kilka godzin w jednej z sal na parterze, ciesząc się wielkim powodzeniem wśród uczestników uroczystości.
Trzymają się razem
Sobotnie spotkanie przebiegało według dobrze sprawdzonego scenariusza. Rozpoczęło się mszą w intencji chorych na cukrzycę i ich rodzin. Nabożeństwo koncelebrowali proboszcz parafii pw. św. Łukasza, ks. kanonik Adam Płuciennik i były proboszcz, ks. prałat Stanisław Madej przy asyście chóru parafialnego, młodzieżowej orkiestry dętej z Ośrodka Kultury oraz harcerzy.
Z programem artystycznym wystąpili uczniowie SP w Drzewicy, prezentując swoje talenty wokalne, taneczne i teatralne. Oryginalną inscenizacją jasełkową wprowadzili wszystkich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Po tradycyjnym opłatku przyszedł czas na poczęstunek przy szwedzkim stole.
Oficjalne obchody otworzył prezes drzewickiego koła, Włodzimierz Pomykała. Nawiązując do warunków pogodowych, przyznał, że diabetycy to twardzi ludzie. Nie boją się ani orkanu, ani walki z cukrzycą. – Najważniejsze, że trzymamy się razem – powiedział do zebranych.
Podziękował lekarzom, placówkom służby zdrowia, firmom farmaceutycznym, samorządowi gminy i powiatu, lokalnym przedsiębiorcom, instytucjom i organizacjom, które w różny sposób wpierają działalność koła. Dzięki tej współpracy społecznicy mogą sprawować stałą opiekę nad chorymi, zapewniając im pomoc na bardzo szeroką skalę – od rozwiązywania problemów zdrowotnych i bytowych, przez profilaktykę i edukację aż po przedsięwzięcia o charakterze integracyjnym, m.in. wycieczki. Wyjazdów nie brakowało również w 2013 roku. Dzieciaki były trzy razy w górach, natomiast dorośli pojechali w góry i nad morze.
Za wieloletnie wspieranie PSD zarząd koła przyznał kolejnego “drzewickiego Wiktora”, czyli drewnianą ikonę z wizerunkiem Świętej Rodziny z Nazaretu. Tym razem wyróżnieni zostali Ewa i Zbigniew Plutowie, właściciele jednej z aptek w Drzewicy. Obraz wykonany przez Mariana Kota odebrała pani Ewa.
Włodzimierz Pomykała dużo miejsca poświęcił opiece okulistycznej. Podkreślił, że dzięki doktor Ludmile Popowskiej chorzy z naszego terenu mają teraz dostęp do okulistów najwyższej klasy. Specjalistyczna klinika, wykonująca na miejscu nawet najbardziej zaawansowane operacje, to wielka sprawa.
Potem posypały się podziękowania i gratulacje dla społeczników. Starosta Marek Ksyta nie omieszkał wspomnieć o Brązowym Krzyżu Zasługi, nadanym Włodzimierzowi Pomykale przez Prezydenta RP. Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta doktor Maria Teresa Nowakowska podkreśliła ofiarną pracę laborantek, natomiast burmistrz Janusz Reszelewski zauważył, że tak liczna obecność gości świadczy o znakomitej pracy koła. Głos zabierali także przyjaciele z innych oddziałów PSD. Wśród życzeń na Boże Narodzenie i Nowy Rok dominowało tradycyjne: “Wyrównanych cukrów!”.
Dumni z badań
Edukacyjną część obchodów zdominował temat nowatorskich badań, którymi – jak się później okazało – objęto aż 215 osób. Pierwszy wystąpił prof. Zbigniew Zagórski, mający na koncie kilkaset wykładów wygłoszonych na wszystkich kontynentach.
Informując o podstawowych metodach leczenia zmian cukrzycowych w oczach zaznaczył, że większości osób można pomóc w uratowaniu wzroku.
– Aby leczenie było skuteczne, musi zostać wykonane w porę. W tym celu prowadzone są badania przesiewowe – powiedział. – Każdy cukrzyk powinien być badany okulistycznie raz na rok. Jest to jednak trudne do zrealizowania, dlatego zaczęto szukać bardziej skutecznego systemu, szczególnie za Zachodzie. W Stanach Zjednoczonych i Anglii wprowadzono badania przesiewowe, polegające na wykonaniu zdjęć dna oka. Drzewickie koło jest pierwszym w Polsce, w którym tę metodę prezentujemy. Oprócz zmian cukrzycowych badania mogą wykryć również jaskrę, zmiany zwyrodnieniowe w plamce czy zaćmę.
Profesor dodał, że wykonane zdjęcia oceni razem z doktor Popowską. Po Nowym Roku każdy z przebadanych otrzyma informację z wynikami. Jeśli wszystko będzie w porządku, zlecone zostaną kolejne badania za rok. W przypadku ujawnienia zmian, które wymagają leczenia bądź dalszych badań, pacjenci dostaną stosowne zawiadomienia.
Radości z akcji nie kryła okulistka z Opoczna. – Udało nam się uruchomić pierwsze badania przesiewowe, których jeszcze żaden ośrodek w kraju nie prowadził, żadne koło diabetologiczne nawet się nad tym nie zastanawiało. To, co rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych, mamy w środku Polski – przyznała z zadowoleniem Ludmiła Popowska, dziękując prof. Zagórskiemu i krakowskiej firmie. – Cieszymy się, że tak ogromna liczba osób została przebadana. Z dzisiejszych pacjentów stworzyliśmy bazę danych.
Jednocześnie zaapelowała do młodszego pokolenia, by nie bało się lekarzy i podobnych akcji: – Badania są nieszkodliwie, bardziej szkodliwa jest niewiedza. Cukrzyca dotyka coraz więcej osób młodych. Im wcześniej rozpoznana choroba, tym lepsze rokowania.
Jak zawsze, bardzo ciekawą i pełną humoru prelekcję wygłosiła stała bywalczyni drzewickich spotkań, diabetolog Henryka Jeżak z Radomia. Nawiązując świetny kontakt ze słuchaczami, podała im wiele wskazówek, które będą pomocne w codziennym zmaganiu się z cukrzycą.
Integracja w kuchni
Końcowym akordem obchodów był podwójny występ artystyczny. Przed publicznością zaprezentowały się chór koła PSD nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim oraz zespół KGW “Strzyżowianki”. Oba minikoncerty zostały nagrodzone burzą oklasków.
A po uroczystościach zaproszono na wspólny obiad, przygotowany – podobnie jak wcześniejszy poczęstunek – przez miejscowe wolontariuszki. Wszystkie potrawy smakowały wyśmienicie, ponieważ panie z koła PSD gotują smacznie i zdrowo. Tygodniowa praca w kuchni stanowi dla nich doskonałą formę integracji, dlatego można być pewnym, że za rok znowu postarają się o prawdziwą ucztę.
RELACJĘ PUBLIKUJEMY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI REDAKCJI TYGODNIKA OPOCZYŃŚKIEGO
07.12.2013 r.