24. Wielka Gala Integracji, coroczne święto osób z niepełnosprawnością, przeszła do historii. Była szczególna z dwóch powodów. Podsumowała 25 lat działań Integracji i jej założyciela, śp. Piotra Pawłowskiego, lecz była też spojrzeniem w przyszłość. Wieczorem, 16 listopada 2019 r., w warszawskiej Arenie Ursynów zgromadziło się ok. 3 tys. osób z niepełnosprawnością i ich przyjaciół z całej Polski. Wśród widzów nie zabrakło Diabetyków z Drzewicy.
Zanim dotarliśmy do Areny Ursynów odwiedziliśmy Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Poopiełuszki – modląc się przy grobie, zwiedziliśmy muzeum.
Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki powstało niedługo po jego męczeńskiej śmierci. W salach dolnego kościoła założył je ówczesny proboszcz, ksiądz prałat Teofil Bogucki. Znajdowały się tam pamiątki po księdzu Jerzym, których wiele pozostało na terenie parafii. W 2004 roku, staraniem kolejnego proboszcza, księdza Zygmunta Malackiego, muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. W 9 salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste księdza Jerzego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe. Drugim etapem zwiedzania Warszawy był wjazd na taras Pałacu Kultury i Nauki.
Tegoroczną Wielką Galę Integracji poprowadzili Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocniczka prezydenta Gdyni do spraw osób z niepełnosprawnością, dziennikarz Tomasz Wolny oraz Ewa Pawłowska, prezes Integracji.
Wieczór był szczególny, ponieważ świętowano 25 lecie powstania Integracji – stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Rocznica była okazją do wspomnienia założyciela śp. Piotra Pawłowskiego.
Tradycyjnie podczas Gali wręczono Medale „Przyjaciel Integracji”. W tym roku, z okazji 25-lecia organizacji, pierwszy z nich otrzymał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wyróżnienie odebrał dyrektor generalny Funduszu, Sebastian Szymonik. Kolejny Medal 25-lecia przyznano Miastu Stołecznemu Warszawa. Odebrał go wiceprezydent Paweł Rabiej. Trzeci Medal otrzymało Miasto Gdynia. W jego imieniu wyróżnienie to odebrał prezydent Wojciech Szczurek.
Na scenie przedstawiono zrealizowane w tym roku przedsięwzięcie, którego celem było wypracowanie narzędzia ułatwiającego zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Podczas Gali odbył się panel dyskusyjny o działaniach i planach Integracja LAB, w którym uczestniczyli partnerzy – przedstawiciele Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Tradycyjnie Wielkiej Gali Integracji towarzyszyli artyści, wśród nich osoby z niepełnosprawnością. O oprawę muzyczną zadbał DJ Bartek „MesBrutah” Dzienkiewicz, który od 17 lat zajmuje się muzyką.
We wstępie oprawy muzycznej wystąpił zespół Maleo Reggae Rockers z liderem Dariuszem Malejonkiem. To swego rodzaju spojrzenie w przeszłość Integracji. Dariusz Malejonek w 1996 r. nagrał singiel „Nieświadomość”, który promował kampanię Integracji o tej samej nazwie. Jej celem było uświadamianie niebezpieczeństw skoków do wody w nieznanych miejscach. „Nieświadomość” niedługo potem przekształciła się w kampanię społeczną „Płytka wyobraźnia to kalectwo” – jedną z najgłośniejszych akcji w historii Integracji.
Publiczność na Gali bawiła także Dorota Osińska, aktorka warszawskiego Teatru Rampa.
Zaśpiewała także Julita Bartosiak, studentka III roku lingwistyki stosowanej.
Podziękowano wolontariuszom. Gości na zakończenie Gali bawił w tym roku zespół De Mono, starszy od Integracji jedynie o pięć lat.