Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni – te trzy lokalne miejsca kultu odwiedziliśmy w piątek 15 maja 2024 r.
Trasę rozpoczęliśmy od Starej Błotnicy, gdzie zwiedzaliśmy świątynie wspólnie z Ojcem Paulinem - to właśnie zgromadzenie z Jasnej Góry sprawuje pieczę nad tutejszą parafią. Najstarsza wzmianka o Błotnicy pochodzi z 1237 r. Obecny murowany kościół rozpoczęto budować w 1759 r. staraniem ks. Sebastiana Skórkowskiego, proboszcza Jankowic i Błotnicy. Przebywając wewnątrz wysłuchaliśmy historii związanej z obrazem.
Od niepamiętnych czasów kult cudownego obrazu Matki Boskiej Błotnickiej jest bardzo żywy. Do Błotnicy spieszyli na uroczystości odpustowe przypadające w Zielone Świątki i Święta Matki Bożej rzesze pielgrzymów z różnych regionów: Ziemi Radomskiej, Kieleckiego, Opoczyńskiego, południowej części archidiecezji warszawskiej, z Ziemi Czerskiej, Rawskiej itd. Zarówno w historii jak i w czasach bliższych doznawano nadzwyczajnych łask za przyczyną Matki Bożej Błotnickiej.
W czasie II wojny światowej wiele osób zawdzięczało uratowanie życia wstawiennictwu Matki Bożej Pocieszenia z Błotnicy. Niezwykłe wprost było ocalenie kościoła, który w 1941 roku władze hitlerowskie postanowiły zniszczyć, aby na tym terenie urządzić wojskowy poligon. Zarządzono ewakuację, również i wsi. Ks. proboszcz dr Stanisław Głąbiński podjął natychmiast starania o ocalenie zabytkowego miejsca pielgrzymkowego. Prośby księdza u miejscowych władz administracyjnych i wojskowych nie dały rezultatu. Również petycje do Orts-Komendy w Radomiu nie przyniosły pomyślnych wyników. Mimo tego ks. proboszcz podjął jeszcze jedną prośbę wysyłając list z podaniem do Gubernatora w Krakowie. Tymczasem w całej parafii zanoszono nieustanne modły o ocalenie i ślubowano votum dla Matki Bożej Błotnickiej w postaci monstrancji z napisem: "Przywróć nam Panie nasze siedziby. Matko Błotnicka wesprzyj tę prośbę. Wysiedleni z parafii Błotnica 1941 r." Dzięki tym modlitwą kościół ocalał.
W dniu 21 sierpnia 1977 roku J. Em. Ks. Kardynał Metropolita Karol Wojtyła przy udziale ks. Arcybiskupa Henryka Gulbinowicza oraz w licznej asyście Księży Biskupów, Kapłanów, Sióstr Zakonnych i licznych rzesz pielgrzymów nałożył korony na skronie Jezusa i Jego Matki sławione w obrazie Błotnickim. Metropolita Krakowski, a później Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie uroczystości wspomniał dzieje ziemi radomskiej. Kazania w skupieniu, z wielkim przejęciem słuchała około 200 tysięczna rzesza wiernych, było wśród nich wielu robotników z Radomia. Nigdy w dziejach diecezji sandomierskiej nie zgromadziło się w jednym miejscu na uroczystościach religijnych tyle osób co w Błotnicy.
Ojciec Paulin oprócz historii opowiedział nam także o architekturze kościoła – ambonie, obrazach i figurach znajdujących się w nawach bocznych. Wizytę w Błotnicy zakończyliśmy wspólną modlitwą różańcową.
Pojechaliśmy dalej do Skarżyska Kamiennej, gdzie udając się do biura parafialnego poprosiliśmy siostry, aby oprowadziła nas po Sanktuarium. Znajduje się w nim wierna kopia Kaplicy Ostrobramskiej z Wilna wraz z obrazem. Sanktuarium powstało dzięki pierwszemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej ks. biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. Jest to druga nasza wizyta w skarżysku, więc szczegółowe informacje o tym miejscu znajdziemy w poprzednim artykule: Śladami Świętokrzyskich Kościołów. Możemy dodać informację że w nawach bocznych Bazyliki Mniejszej witraże ukazują Polskich Świętych, będących chlubą naszego narodu – między innymi wywodzącego się z naszych stron bł. Władysława z Gielniowa.
Będąc w świątyni spotkaliśmy kustosza tego miejsca – Księdza Jerzego Karbownika, który 15 maja obchodził swoje urodziny. Z naszej strony przekazaliśmy najserdeczniejsze życzenia.
Po zakończonym zwiedzaniu przed planowaną mszą na godzinę 14:30 udaliśmy się na obiad.
Podczas odprawianej mszy w Skarżysku Kamiennej nasz Kapelan Ksiądz Mariusz Pałgan modlił się o zdrowie diabetyków, nie zabrakło też wspomnień księży z tutejszej parafii – którzy byli związani z Drzewicą mając kolegów na studiach, współpracujących ze zmarłym Księdzem Prałatem Stanisławem Madejem.
O godzinie 15 została odprawiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Wracając do Drzewicy zatrzymaliśmy się w Czarnej koło Końskich, w którym to Sanktuarium znajduje się Cudowny obraz Matki Bożej pochodzący z przełomu XVI i XVII w. Prymas Władysław Łubieński udzielił w 1763 r. zezwolenia na kult obrazu i w tym też celu wybudowano w Czarnej pierwotną kaplicę. Obraz odnowiono w latach 1990-1991 i w 1997 r. Od lat dziewięćdziesiątych XX w. nosi tytuł: „Matka Boża Wychowawczyni”, który został umocniony nauczaniem Jana Pawła II. Uroczysta koronacja, na mocy zezwolenia Stolicy Apostolskiej, odbyła się 5 września 1999 r. Dokonał jej kard. Józef Glemp, prymas Polski wraz z bp. Edwardem Materskim i bp. Janem Chrapkiem. Będąc w kościele uczestniczyliśmy w Nowennie do Matki Bożej Wychowawczyni.
Jest wiele miejsc w naszym regionie które warto zwiedzać i promować, jesienią planujemy znów wyruszyć lokalnymi szlakami między innymi do Sulejowa i Piotrkowa Trybunalskiego.