32. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków przybyła na Jasną Górę 9 czerwca 2023 r Organizatorem pielgrzymki było Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, które jest największą i najstarszą organizacją pacjentów w naszym kraju. Zrzesza osoby zmagające się z cukrzycą, ich rodziny i przyjaciół. Przyjechaliśmy na Jasną Górę do Matki Bożej Częstochowskiej prosić o zdrowie i siłę w niesieniu Krzyża, którym jest nasza choroba cukrzyca – prosiliśmy o pomoc w życiu i walce z trudnościami jakie napotykają nasi najbliżsi i my sami na co dzień.
Jasna Góra tego dnia przywitała nas piękną pogodą. Jak co roku w rejestracji przed Domem Pielgrzyma od godziny 9:00 witał wszystkich pielgrzymów Zarząd i członkowie Koła PSD w Częstochowie wraz z Panią Prezes Zarządu Głównego PSD Anną Śliwińską. Powitano Poczty Sztandarowe: Zarządu Głównego z Warszawy oraz 8 ze Stowarzyszeń PSD reprezentujące poszczególne miasta obecne na pielgrzymce. Następnie przedstawiliśmy Księdza Kapelana Mariusza Pałgana z parafii św. Łukasza w Drzewicy, głównego Celebransa Mszy Świętej i opiekuna duchowego naszej pielgrzymki. O godzinie 10:35 za Krzyżem Pielgrzymkowym przemaszerowaliśmy do Kaplicy Matki Bożej. Po wyczytaniu wszystkich grup pielgrzymkowych z całego kraju, o godzinie 11:00 Ksiądz Kapelan Mariusz Pałgan w asyście wielu kapłanów odprawił Msze Świętą w intencji chorych na cukrzycę i ich rodzin. W Homilii odniósł się do Ewangelii św. Jana – Cudu w Kanie Galilejskiej. Pierwszego cudu z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności na ziemi. Naocznymi świadkami była Maryja i apostołowie. Możemy to interpretować jako, że Maryja od początku wstawiała się za ludźmi, już na początku działalności Jezusa na ziemi. Z Homilii możemy wynieść taką naukę - zawsze możemy się zwrócić do Jezusa z naszymi problemami i prośbami, mamy także pewność, że Maryja wstawi się za nami u Niego jako nasza orędowniczka tak jak to miało miejsce na weselu w Kanie Galilejskiej. Ksiądz kapelan odniósł się także do naszej choroby jaką jest cukrzyca i naszych słabości związanych z wiekiem, abyśmy zawierzyli siebie Panu Jezusowi i jego Matce.
Drogę Krzyżową po raz kolejny przygotowało Koło PSD w Drzewicy. O godzinie 13:00 spotkaliśmy się na Wałach Jasnogórskich. Ksiądz Kapelan Mariusz Pałgan powitał wszystkich i rozpoczął modlitwę. Rozważania Drogi Krzyżowej były skierowane do osób starszych, chorych i cierpiących. Za Krzyżem Pielgrzymkowym przemierzaliśmy kolejne stacje. Ostatnią 14 stację drogi krzyżowej poprowadziła Pani Prezes Anna Śliwińska. Na koniec serdecznie podziękowała wszystkim obecnym za zaangażowanie w organizację pielgrzymki – życzyła wszystkim zdrowia oraz zaprosiła na XXXIII spotkanie na Jasnej Górze w 2024 roku. Po Drodze Krzyżowej udaliśmy się pod Pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy ukochaną pieś Papieża „Barkę”. Następnie Ksiądz Kapelan udzielił błogosławieństwa.
Szczególne podziękowania w imieniu uczestników tegorocznej pielgrzymki skierował Prezes Koła PSD w Drzewicy Włodzimierz Pomykała – uczestnik wszystkich 32 Pielgrzymek Diabetyków na Jasną Górę, dziękując za zorganizowanie pielgrzymki Zarządowi Głównemu PSD i Zarządowi PSD Częstochowa. Kolejne słowa popłynęły do Księdza Kapelana Mariusza Pałgana, który tak bardzo osobiście zaangażował się w nasze spotkanie z Matką Bożą Częstochowską. Mamy nadzieję, że ksiądz Kapelan na stałe wpisze sobie do kalendarza II piątek czerwca aby móc być z nami w Częstochowie.
Stało się tradycją od wielu lat, że po zakończonym spotkaniu pielgrzymkowym w drodze powrotnej Diabetycy mieszkający w centralnej Polsce zajeżdżają do Sanktuarium w Gidlach. Przy każdej corocznej wizycie kościół jest wypełniony diabetykami, po wcześniejszych zgłoszeniach u Ojca Kustosza Gidelskiego Sanktuarium słynącego z wielu uzdrowień. W Gidlach wspólnie pomodliliśmy się, następnie pożegnaliśmy i rozjechaliśmy do naszych domów.
Do zobaczenia za rok.
Pod tekstem został dodany fragment relacji Biura Prasowego Jasna Góa:
Cieszę się, że przybywają na Jasną Górę osoby starsze, ale jeszcze bardziej raduje mnie, przyjechały też dzieci. Oczywiście nie fakt, iż chorują, ale ich obecność przy Maryi - powiedział Włodzimierz Pomykała, prezes Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewnicy. – Jeszcze 35 lat temu nie było takiej dostępności glukometrów, podajników insuliny, czy żywności dietetycznej. Dziś technika i medycyna pozwala, zwłaszcza najmłodszym, normalnie żyć.