„Uwolnić motyla” to wspaniały koncert, jaki odbył się dla osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Opocznie w piątek 2 grudnia 2022 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością, obchodzonego 3 grudnia. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Drzewicy.
Spotkanie jednoczące i podkreślające wyjątkową wartość osób niepełnosprawnych rozpoczęło się wspólnym wykonaniem piosenki „Tolerancja” S. Sojki przy opoczyńskim Pegazie.
Wszyscy uczestnicy przeszli następnie do Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Zebranych gości powitali gospodarze spotkania: Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, wiceprzewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. oraz Tomasz Musielski Prezes Stowarzyszenia „Ja-Ty-My” i przewodniczący .Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
Podczas wystąpienia, przepełnionego miłością do zebranych na sali, wicestarosta Maria Barbara Chomicz wyjaśniła znaczenie hasła koncertu „Uwolnić motyla”. Chodzi o symbol przemiany, przekształcenia mało interesującej na pierwszy rzut oka gąsienicy w pięknego motyla – podobnie jest z podejściem do niepełnosprawności: od nas samych zależy jak traktujemy niepełnosprawność, której doświadczamy i którą przeżywamy wewnętrznie. Tę niepełnosprawność także możemy przemienić w pięknego motyla, wolnego i niczym nieograniczonego.
Wicestarosta w formie multimedialnej zaprezentowała przykładowe formy pomocy udzielanej przez instytucje powiatowe, mocno zaangażowane w działania na rzecz osób potrzebujących.
Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć piękne występy i świadectwa, w tym Pauliny Zaborowskiej, która mimo swej niepełnosprawności w pełni realizuje swoje marzenia, motywując inne niepełnosprawne osoby do walki o siebie.
Na scenie wystąpili także: Michał Michalak, Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi, Lesław Białecki, Anna Cymmerman z synem, Ewelina Sikorska, Kamil Czeszel, Borys Chmielewski, Marcin Snokowski, Tadeusz Urbański. Koncert prowadził Jacek Malanowski.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac osób z niepełnosprawnością. Obchody w tej formie były lekcją tolerancji i integracji uświadamiając nam, że niepełnosprawność nie musi ograniczać człowieka w dążeniu do spełnienia marzeń.
Najpiękniejszym podsumowaniem ukazującym sens spotkania była wielka radość i wdzięczność osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - słowa tego nie wypowiedzą...