12 października 2022 r. odbyła się II Pielgrzymka Diabetyków z Drzewicy, której charakter miał obecność na Apelu Jasnogórskim. Zanim dojechaliśmy do Częstochowy zatrzymaliśmy się w Gidlach, gdzie Matka Boża cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach. Po wysłuchaniu wykładu o historii miejsca pojechaliśmy w dalszą drogę. Dotarliśmy na Jasną Górę – na wałach została odprawiona droga krzyżowa, której przewodniczył obecny z nami kapelan PSD Drzewica ksiądz Mariusz Pałgan. Podczas odprawianych stacji każdy z diabetyków mógł powierzyć swoją intencję.
Nad klasztorem powoli zapadał zmrok, była to okazja do podziwiania panoramy Częstochowy nocą. O godzinie 18:30 uczestniczyliśmy we mszy świętej, natomiast przed 21:00 powróciliśmy ponownie do kaplicy aby wziąć udział w Apelu Jasnogórskim.
W apelowym zatrzymaniu mogliśmy spoglądać na piękno Ikony Jasnogórskiej, wstępując w rzeczywistość świętej liturgii. Kościół w tym dniu wspominał bł Carlo Cuctisa rozważając jego życie, którego drogą była Eucharystia – to właśnie z niej czerpał siłę do głoszenia ewangelii. Komunię przyjmował codziennie od siódmego roku życia, a później poprzez młodzieńczy zapał przypominał rówieśnikom o ważnym znaczeniu wiary. Głosił że cud Eucharystyczny nie ma znaczenia symbolicznego, ale jest faktem. Ta wielka tajemnica pokazuje jak wiara wśród braci i sióstr we współczesnych czasach maleje. Należy dodawać siłę i odwagę jej świadectwa, że Pan jest obecny w Najświętszym Sakramencie.
Carlo Cuctis stał się partonem Centrum Informacji Liturgicznej w Bydgoszczy, aby zgodnie z jego teorią kształtować osoby pełniące posługę w kościele. Eucharystia rodzi się w przestrzeni kościoła jaką jest liturgia – dzieło Boże do którego jesteśmy zaproszeni wraz z otrzymanym sakramentem chrztu świętego. Wpatrując się w obraz jasnogórski musimy uczyć się piękna, szlachetności dzięki przeżywania już tu na ziemi spotkania z Bogiem, pragnienia nieba. Z piękna liturgii budzą się szlachetne pragnienia ludzi młodych - każde powołanie dojrzewa w Eucharystii. Przez liturgię wiele osób weszło na drogę kapłaństwa, odczytując Boże zaproszenie do kościoła. Wiara musi mieć charakter integralny ogarniając całe życie.
Jak podkreślił Papież emeryt Benedykt XVI Piękno w liturgii nie jest elementem dodatkowym, jej czynnikiem estetycznym. Piękno liturgii jest elementem konstytutywnym, gdyż jest atrybutem samego Boga.
Modlitwie powierzono Papieża Franciszka, siostry zakonne, biskupów, wspólnoty lokalne. W intencjach polecano pielgrzymów - Diabetyków z Drzewicy składających prośby we wszystkich intencjach, parafian z Racławiczki, pielgrzymkę braci zakonnych z Bydgoszczy, uczniów Zespołu Szkół Kupiecko-Handlowych z Płocka, katechetów Archidiecezji Częstochowskiej, Archidiecezję Gnieźnieńska w której nawiedzenie miał obraz jasnogórski.