Na temat Mrzeżyna i odwiedzanych miejsc przez diabetyków z Drzewicy możemy przeczytać w artykułach z poprzednich lat, każdy wyjazd jest jednak wzbogacany o kolejne atrakcje. W tym roku wypoczywaliśmy w dniach 07-13 września 2022 r.
Podczas pobytu dużo czasu spędziliśmy w Kołobrzegu chodząc po mieście pieszo w pobliżu promenady, mola, jak i jeżdżąc wózkami – Melexami.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od portu pasażerskiego w pobliżu latarni morskiej. Port jest osłonięty dwoma falochronami i obecne jest w nim 5 basenów. Największym z nich jest basen rybacki. Port w Kołobrzegu jest znany z największego połowu dorsza w Polsce. Obecny jest również basen jachtowy, który jest wspaniałym miejscem na spacery. Również często odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne. Z portu odpływają statki wycieczkowe między innymi na wycieczki po morzu.
Dalej trasa wiodła koło Skansenu Morskiego, w którym znajdują się dwa okręty stojące obecnie na lądzie, jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.
Jadąc w kierunku starego miasta minęliśmy Stadion im. Sebastiana Karpiniuka, Basen Milenium, Pomnik Zaślubin z Morzem usytuowany w Parku Nadmorskim, przejechaliśmy wzdłuż rzeki Parsęty.
Przyszedł czas na zwiedzanie zabytków: Bazyli Najświętszej Marii Panny - to najcenniejsza monumentalna budowla miasta wzniesiona na przełomie XIV/XV wieku. Początkowo katedra posiadała dwie wieże. W późniejszych czasach połączono je w jeden blok przez zamurowanie przerwy między nimi. Pod koniec XV wieku, masywny blok wieżowy konkatedry został przykryty trzema hełmami. Blok wieżowy łącznie z hełmem środkowym osiągnął wysokość 74 m. Do najważniejszych zabytków wewnątrz katedry należy m.in. chrzcielnica z brązu z 1355 roku, najstarsze w Polsce gotyckie stalle, cenne późnogotyckie tryptyki i ogromny żyrandol z 1523 roku, zwany Koroną Schlieffenów. Na ścianach można również podziwiać pozostałości dawnej polichromii.
Kolejny zabytek to Baszta Lontowa - jest to jedyny obiekt średniowiecznego systemu obronnego, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości. Baszta ma cztery kondygnacje, a jej ściany frontowe posiadają liczne zdobienia. W elewacji od strony parku znajdują się otwory strzelnicze. Dziś w baszcie mieści się siedziba oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.
W pobliżu baszty ukazała się starówka oraz obecny Ratusz wzniesiony w latach 1929 – 1832. Posiada on 5 małych wieżyczek i jedną strzelistą główną wieżę, na której mieści się tarcza zegarowa. O godzinie 9:00, 15:00 i 18:00 można usłyszeć hejnał miejski. Wieżę zdobią też wizerunki herbów miejskich. Aktualnie ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego, oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.
Jadąc w kierunku dworca należy wspomnieć o Muzeum Oddział Dzieje Oręża Polskiego z XV-wieczną Kamienicą Kupiecką, przy ul. Emilii Gierczak. „Dzieje oręża polskiego” to ekspozycja ułożona chronologicznie, prezentująca zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności. Znajduje się tu broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia a także zabytki techniki, ze słynną maszyną szyfrującą „Enigmą” oraz motocyklem „Sokół 600” na czele. Oddział to kompleks wystawienniczy znajdujący się przy ul. Emilii Gierczak 5. Obejmuje wystawę stałą znajdującą się w pawilonie, ekspozycję plenerową sprzętu ciężkiego oraz kamienicę kupiecką pełniącą rolę sali wystaw czasowych.
Przez park powróciliśmy do portu, gdzie każdy miał czas wolny na zakup pamiątek, czy rejs statkiem.
Podczas pobytu nową atrakcją był też Aquapark w Mrzeżynie, gdzie korzystaliśmy z basenów wewnątrz, na zewnątrz, jak również ze strefy rekreacyjnej w której znajdują się zjeżdżalnie.
Dziękujemy za spędzony czas, w kolejnym roku planujemy podczas pobytu popłynąć do Szwecji.