Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych i Instytucji Działających na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami było cenną płaszczyzną wymiany doświadczeń zarówno dla samych organizacji pozarządowych, ale również dla osób z niepełnosprawnościami.
W tegorocznym Forum, które odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie wzięło udział prawie 40 podmiotów - instytucji i organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami z powiatu opoczyńskiego. Na spotkaniu nie zabrakło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Drzewicy. Poza punktem informacyjnym, na którym tradycyjnie można było uzyskać wiedzę na temat choroby jaką jest cukrzyca, otrzymać materiały edukacyjne, glukometry; prezes Włodzimierz Pomykała wygłosił krótką prelekcję na temat działalności PSD w Drzewicy. Zaprosił do odwiedzenia strony naszego Portalu; została przypomniana historia Koła – 32 lata pracy; realizacja działań z zakresu opieki i pomocy. Omówiono akcje profilaktyczne, na które byliśmy zaproszeni: Powiatowy Piknik Zdrowia w Drzewicy i Opocznie. Duża część prezentacji była poświęcona bieżącym wydarzeniom oraz wyjazdom edukacyjno-wypoczynkowym, wzbudzając zainteresowanie fotografiami gór wśród młodzieży.W przeciągu wspomnianych 32 lat zwiedziliśmy niemal całą Polskę oraz kraje sąsiadujące – Litwę, Czechy, Słowację, Danię, Niemcy. Stałymi dwoma wyjazdami jest wypoczynek w górach (w miejscowości Jurgów, szlaki po stronie słowackiej), oraz nad morzem (obecnie w Mrzeżynie). Dodatkowo każdego roku udajemy się w nowo wybrane miejsce na terenie Polski, we wrześniu 2021 r. odwiedziliśmy Powiat Tomaszowski.Została zorganizowana Piesza Pielgrzymka do Poświętnego, jak również rajd rowerowy w to samo miejsce pod nazwą ”Historia Kołem się Toczy”. Pielgrzymka miała charakter plenerowych Obchodów Dnia Walki z Cukrzycą, przełożonych na czerwiec ze względu na sytuację epidemiologiczną.
Oprócz lokalnych organizacji i instytucji byli także przedstawiciele Łódzkiego Oddziału PFRON oraz Katarzyna Maciołek Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej. Głównym celem Forum było zaprezentowanie działalności oraz przedstawienie oferty wszystkich instytucji gminnych i powiatowych oraz organizacji pozarządowych, których działania ukierunkowane są na zmniejszenie barier architektonicznych i społecznych, z którymi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami.
Powiatowe Forum, którego inicjatorką była Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, a jednocześnie wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych – cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przybyli na nie zarówno przedstawiciele władz gmin powiatu opoczyńskiego jak również sołtysi, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy Opoczna i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie.
Taka forma spotkania, która miała na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w naszym powiecie była wspaniałym przykładem dobrej współpracy podmiotów i organizacji pozarządowych. Możliwość podejmowania podczas Forum indywidualnych rozmów z przedstawicielami poszczególnych organizacji, wymiana doświadczeń, promocja dobrych przykładów, czy też upowszechnianie dobrych praktyk pomoże w jeszcze sprawniejszy sposób podejmować wspólne działania ukierunkowane na pomoc niepełnosprawnym.
Troska o drugiego człowieka, tworzenie warunków zapewniających poczucie bezpieczeństwa oraz zaspokajanie niezbędnych potrzeb opiekuńczych, zdrowotnych i społecznych to nadrzędne zadania realizowane przez Powiat Opoczyński z myślą o mieszkańcach – osobach niepełnosprawnych oraz tych potrzebujących pomocy i wsparcia, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.
Zarówno Zarząd Powiatu jak i działająca przy Staroście Opoczyńskim Powiatowa Rada Pożytku Publicznego w trosce o mieszkańców powiatu opoczyńskiego sukcesywnie i z wielkim zaangażowaniem realizują działania wypełniające i wspierające aktywność społeczną.
Relacja audio Radia PLUS Radom