Każdego roku latem z powodu walorów krajoznawczych i wypoczynkowych Mrzeżyno odwiedza duża liczba turystów i osób przyjeżdżających nad Morze Bałtyckie. Miejscowość specjalizuje się w przyjmowaniu określonej grupy turystów – jest spokojnym ośrodkiem rozwoju turystyki rodzinnej. Walorami turystycznymi miejscowości są: położenie nad morzem, ujście rzeki Rega, mikroklimat nadmorski, piaszczyste plaże, port morski, bory bażynowe, możliwość wędkowania, ścieżki rowerowe prowadzące do Kołobrzegu, Pogorzelicy, Niechorza.
Grupa diabetyków z Drzewicy odwiedziła nadmorską miejscowość już po raz szósty. Ośrodek, w którym przebywaliśmy znajduje się nieopodal portu.
Czas na miejscu spędzaliśmy wypoczywając na plaży, spacerując po porcie oraz uliczkach miasta. Wspomniany port jest schronieniem dla niewielkiej floty rybackiej oraz ok 40 jachtów. Wygląda bardzo malowniczo - otoczony dwoma falochronami, na końcu których znajdują się latarnie. Z lewej strony sąsiaduje z dziką plażą, z której spoglądając w stronę zachodnią z odległości 14 km widać latarnię i zabudowę w Niechorzu. W tym roku patrząc na zachód widzieliśmy również prace przy budowie gazociągu. Z prawej strony modernizowanego falochronu znajduje się plaża tzw. Kąpielisko Mrzeżyno. W okolicy Mrzeżyna występuje jeden z lepiej zachowanych fragmentów wybrzeża wydmowego. Wydmy ustabilizowane są porastającymi je borami bażynowymi, a w zagłębieniach między nimi znajdują się fragmenty lasów bagiennych i łęgowych, częściowo na podłożu torfowym.
Tegoroczne spacery wzdłuż wybrzeża to: z Grzybowa do Dźwirzyna, z Dźwirzyna do Mrzeżyna, Pustkowa do Rewala, Niechorza do Mrzeżyna – była to najdłuższa odległość 17 km.
Wszystkie miejscowości były opisane podczas artykułów z poprzednich wyjazdów, jednak nie wspominaliśmy o Grzybowie.
Grzybowo to miejscowość letniskowa położona w bezpośrednim sąsiedztwie morza, około 300 m od jego brzegu, przy drodze z Kołobrzegu do Mrzeżyna, 6 km od Kołobrzegu. Grzybowo usytuowane jest dość niezwykle, bo na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0,30 - 1,00 m p.p.m.). Morze Bałtyckie w jego okolicach tworzy akwen zwany Zatoką Grzybowską: ma ona około 7 km długości, a głębokość wcięcia w ląd wynosi 800 m. Ta nieregularność linii brzegowej sprawia, że woda jest tu cieplejsza niż w Kołobrzegu. Grzybowo, podobnie jak cały pas nadmorski gminy Kołobrzeg, leży w Strefie Chronionego Krajobrazu, obowiązują tu zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.
W niedzielę uczestniczyliśmy we mszy w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Mrzeżynie - to bogato i stylowo zdobiona neoromańska, chrześcijańska świątynia, budowana w latach 1900-1912. Pierwszym co zwraca uwagę w kościele z pewnością jest wszechobecna mozaika. Prace autorstwa Henryka Burzca ilustrują biblijne sceny i religijne symbole. Wyróżniają się również witraże, pokazujące “kwiaty morskie”.
Nową atrakcją był Aquapark – z 6 basenami, nowoczesnymi i bezpiecznymi obiektami spełniającymi oczekiwania zarówno osób trenujących pływanie jak i tych, dla których kąpiel w basenie jest ulubioną formą rozrywki. W kompleksie znajdują się: baseny wewnętrzne (sportowy – 25 m i rekreacyjny – 30 m), basen zewnętrzny (100 m2), basen z zimną wodą przy saunie zewnętrznej, zjeżdżalnie, wodny plac zabaw i brodzik dla dzieci.
Podczas pobytu pojechaliśmy do Kołobrzegu. W porcie wykonaliśmy zdjęcie grupowe na tale statków, poszliśmy na molo z którego zobaczyliśmy widok na plażę i kurorty. Postanowiliśmy obejrzeć morze jeszcze z wyższej perspektywy – wchodząc na latarnie morską. Pokonując schody czekała na nas nagroda w postaci panoramy rozciągającej się na wybrzeże, port i miasto.
Dziękujemy za wspólny wypoczynek w Mrzeżynie, pokoje w ośrodku czekają już na nas w kolejnym roku.