W piątek, 29 maja 2026 roku, członkowie oraz sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Drzewicy udali się na wyjątkową pielgrzymkę do Niepokalanowa.
Duchowym opiekunem grupy podczas wyjazdu był ksiądz Mariusz Pałgan – kapelan Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Drzewicy, który dbał o modlitewny wymiar podróży. Z kolei po samym terenie klasztoru Ojców Franciszkanów z niezwykłą pasją oprowadzał pielgrzymów ojciec Franciszek Lipiński, przybliżając im historię i sekrety tego świętego miejsca.
Pragniemy zaznaczyć, że ojciec Franciszek Lipiński pochodzi z naszych bliskich terenów – Gowarczowa. Z przewodnikiem zapoznał nas Pan Marian Kot – artysta rzeźbiarz tworzący prace o tematyce Maryjnej i Biblijnej, lektor czytający w Kościele św. Łukasza w Drzewicy, mający również swoje rodzinne korzenie w tej miejscowości.
Pobyt w Niepokalanowie rozpoczął się od głębokich przeżyć religijnych i kulturalnych. Uczestnicy w pierwszej kolejności obejrzeli poruszające Misterium Męki Pańskiej, a następnie przeszli, by podziwiać Panoramę Tysiąclecia, która w barwny sposób przybliża historię Kościoła i Państwa Polskiego.
Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza Święta odprawiona o godzinie 11:00 w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. W trakcie eucharystii modlono się w intencji wszystkich diabetyków, prosząc o zdrowie, wytrwałość w zmaganiu się z codziennymi trudnościami oraz o błogosławieństwo dla ich rodzin i opiekunów. We mszy wzięły udział, również dzieci komunijne. Mszę świętą odprawił ksiądz Mariusz Pałgan wraz z ojcami Franciszkanami. Modlitwę zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy.
Po obiedzie przyszedł czas na zwiedzanie części zakonnej, udaliśmy się do wyjątkowego miejsca – kaplicy św. Maksymiliana Kolbego. To właśnie tam znajduje się także jego autentyczna komnata, w której wielki święty mieszkał, pracował i z poświęceniem się modlił. Przebywanie w tych skromnych progach wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Maksymilian Kolbe dobrowolnie oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, podczas apelu w obozie Auschwitz ocalając w ten sposób życie ojca rodziny. Zmarł śmiercią głodową 14 sierpnia 1941 r.
W dalszej części dnia grupa zwiedziła: Ochotniczą Straż Pożarną w Niepokalanowie – unikalną, jedyną w swoim rodzaju jednostkę, w której służą sami bracia zakonni, Muzeum św. Maksymiliana – gromadzące pamiątki po założycielu klasztoru oraz dokumentujące historię powstawania Niepokalanowa.
W drodze powrotnej do Drzewicy pielgrzymi zrobili wyjątkowy przystanek i odwiedzili Siostry Niepokalanki w Szymanowie. Wizyta w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej była idealnym dopełnieniem całego wyjazdu. Pielgrzymi mogli w ciszy i skupieniu zawierzyć swoje intencje, a niezwykła gościnność sióstr oraz piękno szymanowskiego klasztoru napełniły serca wszystkich uczestników dodatkowym spokojem i radością. Matka Boska Jazłowiecka jest opiekunką rodzin, mających problemy ze staraniem się o potomstwo. W dolnej części kaplicy mogliśmy obejrzeć wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II oraz Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Zarząd Koła PSD w Drzewicy składa serdeczne podziękowania księdzu Mariuszowi Pałganowi za duchowe przewodnictwo, ojcu Franciszkowi Lipińskiemu za piękne oprowadzenie po zakonie oraz wszystkim pielgrzymom za wspaniałą, pełną życzliwości i wzajemnego szacunku atmosferę.






















